O vyšetření...

Praktické informace

K vyšetření se dostavte na čas, na který jste byla objednána. Vezměte si s sebou

Před vyšetřením nepoužívejte na hrudníku ani v podpaží žádnou kosmetiku (deodorant, antiperspirant, tělové mléko apod.)

Cena vyšetření pro samoplátce:

O mamografickém vyšetření

Mamografie je radiologická metoda, která se používá k vyšetření prsní žlázy. Indikací k mamografii je zejména podezření na nezhoubné či zhoubné nádory a chronické záněty prsu. V posledních letech ale také stále více stoupá význam preventivního mamografického vyšetření, tzv. screeningu.

Zhoubný nádor prsu postihuje podle celosvětových statistik nejčastěji ženy ve věku 45 až 65 let, kdy se u nich v období menopauzy mění hormonální hladina a ta se může podílet na vzniku zhoubného bujení. Dalšími velmi významnými startéry jsou genetické vlohy, kouření, alkohol, obezita, stresy a bezdětnost.

Při podezření na onemocnění prsu se mladším ženám doporučuje vyšetření ultrazvukovým přístrojem, starším pak mamografie.

Mamografická snímkovací technika respektuje anatomickou skladbu prsu, tj. odlišuje velmi jemné měkké tkáně. Provádí se v základních dvou projekcích, u nejasných případů se následně indikuje cílený zvětšený snímek. Důležitou nutnou součástí snímkování je nastavení přesné standardní projekce a přiměřené komprese prsu, která zaručuje jednak vyšší kvalitu výsledného obrazu, ale i snížení radiační dávky pro vyšetřovanou ženu.

.